Hibrit Araç Hakkında 11 Yanlış Bilinen Gerçekler

Hibrit Araçlar Hakkında 10 Yanlış Bilinen Gerçekler

2018’in ana odak noktalarından biri olan hibrit araç, otomobil pazarına daha çevreci seçenekleri tanıtmaktı. Uzun yıllar süren sürdürülebilirlik savunuculuğunun ardından, sürdürülebilirlik hareketindekilerin bir “eko” kelimesinin doğuşunu gördük.

hibrit-araç

Hibrit araba nasıl çalışır?

Hibrit araçlar, benzinli motorların gücünü elektrik motorlarının verimliliği ile sorunsuz bir şekilde birleştiriyor. Bir hibrit modelde, pilsiz sürüş sırasında yeniden şarj edebilirsiniz. Böylece prize takılmasına gerek kalmadan her zaman kullanıma hazır olur.

Bir Hibrit için bakım yapmanın maliyeti daha mı yüksek?

Örneğin Toyota servisi, tüm servis maliyetleri hem hibrit hem de geleneksel modeller için aynı fiyata sabitler. Ancak, bu süre sona erdiğinde, hizmetinizin yıllık maliyetini artırabilecek ek servis gereksinimlerini hesaba katmalısınız.

Bir Hibrit araç, yakıtı bittiğinde elektrikle çalışır mı?

Hayır. Bir Toyota Hybrid yalnızca depoda benzin varken elektrikli modda çalışır.

Hibrit pilim ne kadar süreyle korunur?

Bir hibrit aracın ve HV akünün ömrü, kullanıma ve çevresel faktörlere bağlı olarak değişecektir. 1 Ocak 2019’dan önce satın alınan hibrit araçlar için; hibrit akünüzü ilk teslimat tarihinden itibaren sekiz yıl veya 160.000 km (hangisi önce gelirse) kapsıyor. 1 Ocak 2019’dan sonra satın alınan hibrit araçlar için; aracın kayıt defterine göre rutin bakımın bir parçası olarak yıllık incelemenizi yapmanız şartıyla hibrit akünüzü 10 yıla kadar kapsayacaktır.

Hibrit araç pilimin şarjı biterse ne olur?

Yüksek voltajlı Hibrit ‘çekiş aküsü’, siz araç kullanırken şarj olduğu için asla şarjı bitmez.

Neden Hibrit araç seçmelisiniz?

Bir hibrit ile, elektrikli bir aracın tüm güç ve tork avantajlarını elde edersiniz. Böylece daha az maliyetle daha ileri gidebilirsiniz. Açık yolda, verimli yüksek hızda sürüş için benzinli motor devreye girer.

Hidrojen yakıt hücresi nasıl çalışır?

Bir yakıt hücresi elektrik üretmek için atmosferden; hidrojen ve oksijen arasında kimyasal bir reaksiyon oluşturan elektrokimyasal bir enerji dönüştürme cihazıdır. Hidrojeni yakmaz veya sıkıştırmaz, yakıt hücresi içindeki katalizör, aracı sürmek için elektriği üretir.

Hidrojen yakıt hücresi teknolojisi ne kadar güvenli?

Bir çarpışmada bileşenleri korumak için yakıt hücresi sistemi etrafında tasarlanmıştır. Olası hidrojen sızıntılarını tespit etmek için güvenlik sensörleriyle donatılmıştır. Bir çarpışma tespit edilirse, hidrojen tankının valfleri kapanır. Hidrojen yüksek basınçlı tankları aşağıdakilerden oluşan üç katmanlı bir yapıya sahiptir:

  • Yüzey tabakası – cam elyaf takviyeli polimer
  • Orta katman – karbon fiber takviyeli plastik
  • İç katman – plastik astar

Akaryakıt fiyatlarının artması ve iklim değişikliğinin etkilerinin giderek daha belirgin hale gelmesiyle; hibrit araçların popülaritesinin artması şaşırtıcı değil. Teknoloji, hibrit bir otomobille insanların sadece araba kredisinden tasarruf etmelerine yardımcı olmanın yolunu açmakla kalmadı. Hibrit araçların 15 yıldan fazla bir süredir müşterilere sunulmasına rağmen; bu teknolojiyi çevreleyen bir dizi efsane hala var. Gelin bu bilinen 10 yanlışın gerçeğine göz atalım:

hibrit-arac

1. Hibritler yeni, neredeyse denenmemiş bir teknolojidir.

Bu bir yalandır. Toyota, 1997’de kitlesel olarak kabul gören ilk petro-elektrik hibrit modeli Prius’a öncülük etti. Ve buna ek olarak piyasaya süren ilk otomobil üreticisiydi! Son 20 yılda, otomobil üreticisi 10 milyon geleneksel aracın hibrit otomobillerle değiştirilmesine yardımcı oldu. Sektörün ön saflarında yer almaya devam ederek bir dizi hibrit otomobili ana akım haline getirmeyi hedefledi: CamryHybrid, RAV4 Hybrid ve HighlanderHybrid. Hibrit araç teknolojisi de uzun süredir sürdürülebilirlik savunucuları ve çevreciler tarafından yeşil bir çözüm olarak benimsenmiştir.

2. Hibrit arabalar sürmek için çok karmaşıktır.

Bu tamamen yanlıştır. Arabayı diğer herhangi bir araçla aynı şekilde sürersiniz. Fark yok.

3. Hibrit araçların fişe takılması gerekiyor.

Bu yanlış. Şarj edilmesi için bir güç kaynağına bağlanması gereken elektrikli araçların aksine; hibrit arabaların şarj olması gerekmez. Hibrit arabalar iki güç kaynağı ile çalışır. Bunlar bir benzinli motor ve bir batarya ile çalışan bir elektrik motorudur. Benzinli bir motora sahip olduğu için, arabanın devam etmesi için hala yakıta ihtiyacı vardır. Ancak elektrik, motor gücünü sübvanse eder. Bu yüzden arabanın daha az yakıta ihtiyacı vardır. Daha az yakıt, atmosferimize daha az sera gazı salınması anlamına gelir.

4. Hibrit piller pahalıdır ve değiştirilmeleri zordur.

Yedek hibrit piller için kesin rakamlar elde etmek zor. Ancak bir enkazdan kurtarılırsa 24.000 TL ve 8.000 TL olarak tahmin ediliyor. Ve evet, bu pahalı! Ancak hibrit aküye özgü olan şey; aracın ömrü boyunca dayanacak şekilde üretilmiş olmasıdır. İyi haber şu ki, minimum 8 yıl garantilidir. Mesafe açısından hibrit bataryanın en az 250.000 kilometre dayanır.

5. Hibrit arabalar aslında çevreyi korumaya yardımcı olmayacak.

Hibrit arabalar geleneksel araçlardan daha iyi bir seçenektir.

Yakıtla çalışan araçlar, hava kirliliği ve sera gazı emisyonlarından hala sorumludur. Ancak hibrit araçlar daha az yakıt gerektiriyor. Yani çevre üzerindeki etkisi standart araçlara göre çok daha azdır.

En ciddi çevreciler bile değiş tokuş yapmak zorundadır. Hibrit bir araç, bir arabaya ihtiyacı olan insanlar için iyi bir orta yoldur.

6. Hibrit arabalar çok pahalıdır.

Değerlerinize, kazanç kapasitenize, yaşam tarzı seçimlerinize, mevcut borçlarınızaa ve harcanabilir gelirinize bağlı olduğu için “çok pahalı”yı nasıl tanımladığınıza bağlıdır. Bununla birlikte, pazarda ve özellikle yeşil otomobil pazarında nelerin mevcut olduğunu düşündüğünüzde; yeni bir hibrit araç makul bir şekilde fiyatlandırılır.

Avustralya’da, bir Toyota Hybrid için başlangıç ​​fiyatı 20.150 $ ‘dır (yol ücretleri ve maliyetleri dahil değildir). Ve modele ve diğer eklentilere bağlı olarak artar. Her zaman kullanılmış bir hibrit araç satın alabilirsiniz. Elbette, araç amortismanı konusunda endişelenmiyorsanız.

Hibrit olan ve hibrit olmayan modeller arasında daha önce önemli bir fiyat farkı vardı. Bununla birlikte, hibritlerin popülaritesi arttıkça üretimin artmasıyla sonuçlandığından, imalat maliyetleri zaman içinde önemli ölçüde azalmıştır. Mevcut pazarda, ortalama fiyat farkı tipik olarak 3000 – 5000 $ arasındadır. Bu rakam, daha fazla hibrit kullanılabilir hale geldikçe, düşecektir.

Artık ikinci el bir hibrit araç bulmanız çok daha kolay. Bu da bir hibriti daha fazla insan için uygun fiyatlı bir seçenek haline getiriyor. Hibritler genellikle en son teknoloji ile paketlendiğinden, değerlerini iyi tutma ve diğer araçlardan daha yüksek yeniden satışa sahip olma eğilimindedirler.

7. Hibrit araçlar yakıt ekonomisi için harikadır ancak “performans” için değil.

Doğru değil. Aslında, CamryHybrid performans beklentilerini aşıyor çünkü sadece çevre dostu değil ve yakıt pompasında tasarruf etmenize yardımcı oluyor (çünkü daha az yakıt gerektiriyor). Ancak şeridinizden ayrılırsanız otomatik uzun farlar ve sesli uyarı gibi yenilikçi güvenlik özelliklerine de sahiptir.

Farklı hibrit modeller farklı özelliklere sahiptir; bu nedenle, ne olduklarını daha iyi anlamak için bunları araştırdığınızdan, araba satıcılarına sorduğunuzdan ve online incelemeleri okuduğunuzdan emin olun.

8. Hibritler özel bakım gerektirir ve geleneksel araçlardan daha fazla bakıma ihtiyaç duyar.

Bu yanlış. İyi bir tamirci, başka herhangi bir araçta olduğu gibi bir hibritte de hizmet verebilmelidir. Hibritler, elektrik motoru rölantide veya düşük hızlarda devraldığında motor kapandığı için bakım maliyetlerini düşürmelidir. Elbette düzenli bakım kontrolleri sırasında akü kontrol edilmelidir. Toyota pilleri 8 yıllık veya 160.000 km garantilidir (hangisi önce gelirse). Değiştirilmesi gereken herhangi bir araba “parçası” gibi, tamirciniz zamanı geldiğinde bunu size bildirmelidir.

9. Hibritler yavaştır.

Kuşkusuz hibritler piyasaya ilk çıktığında, yakıt ekonomisi güç ihtiyacını gölgede bıraktı ve arabaların oldukça yavaş olmasına neden oldu. Bununla birlikte, teknolojideki gelişmeler hibrit performansının o kadar önemli ölçüde gelişmesine izin verdi ki bazı Formula 1 yarış arabaları bile hibrit motorlara sahip! Piyasadaki çoğu hibrit otomobil için, tork yönünden zengin elektrik motorunun hızlandırma desteği, hibrit olmayan muadilleriyle aynı veya onlardan daha iyi performansla sonuçlanır.

10. Hibrit arabalar çok sıkıcıdır.

Bu gerçeklerden çok uzak. Aslında, hibrit arabalar, birçok araçta sürücüye sunulan çeşitli ilgi çekici ve canlı teknolojilerle benzersiz bir “oyun” sürüş deneyimi sunuyor. Örneğin, Honda Insight, belirli hedeflere ulaşılıncaya ve sürücü bir kupa kazanana kadar çevre dostu sürüşü yaparak puanlarla ödüllendiriyor.

Bu, ilginizi korumak için yeterli gelmiyorsa, hibrit seçenekler yelpazesi, her geçen gün daha sportif ve heyecan verici modellerin piyasaya sürülmesiyle katlanarak genişliyor. Avustralya pazarındaki en iyi performans gösterenlerden biri, manuel olarak da mevcut olan ve sportif bir stil ve çevik kullanım özelliklerine sahip Honda CR-Z’dir.

11. Bir hibrit oluşturmak için kullanılan enerji, yakıt verimliliğindeki herhangi bir kazanımı engeller.

Bir hibrit aracın satın alınması genellikle çevre üzerinde olumlu bir etki yaratma arzusuyla motive edilir. Bununla birlikte, bazı eleştirmenler, bir hibrit oluşturmak için gereken enerji miktarının ve özel bataryada nadir toprak elementlerinin kullanılmasının, bir hibritin çevre üzerinde normal yakıtla çalışan bir arabaya göre daha büyük bir etkiye sahip olduğu anlamına geldiğini iddia etti. ABD’de yürütülen bağımsız bir araştırma, hibrit bir aracın üretiminin daha fazla enerji gerektirdiğini ve üretim sırasında daha fazla sera gazı salınımı ile sonuçlandığını buldu. Otomobilin ömrü boyunca, bu, normal sürüş sırasında salınan azalan sera gazı miktarı ve iyileştirilmiş yakıt verimliliği ile ağır basmaktadır. Her şey düşünüldüğünde, hibrit araç daha çevreci bir seçimdir.

Hibrit araç satın almak, uygun fiyatlı, çevre dostu bir araca ihtiyaç duyan insanlar için harika bir seçenektir. Ancak bu seçim hiçbir şekilde sürdürülebilir yaşamanın tek yolu olduğu anlamına gelmez. Çevre üzerindeki etkinizi daha da azaltmak için; hibrit araba kullanma seçimi, daha az tüketim malı satın alma, et tüketimini azaltma (veya veganlığı benimseme), şebeke dışında yaşama, etrafta dolaşma gibi diğer sürdürülebilir yaşam tarzı seçenekleriyle birlikte kullanılmalıdır.

Dolayısıyla, uygun maliyetli, yakıt açısından verimli bir araç arıyorsanız, ancak yine de çevre için üzerinize düşeni yapmak istiyorsanız, hibrit araba mükemmel bir seçimdir.

Ana Sayfa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir