Motor Verimliliğini Artırmak İçin Alternatifler

Motor verimliliğini artırmak, daha iyi bir kilometre performansı için en iyi yöntemdir. Motor verimliliğini artırmak için, tüm kayıplar çıkarıldıktan sonra motorun şaftındaki çıktıdan hesaplanır. Yakıtın giriş gücü, yakıtın kütlesinden ve kalori değerinden elde edilir. Mil çıkışı, bir fren dinamometresinden ölçülür. Basitçe söylemek gerekirse, verimlilik çıktı ve girdidir. Yakıt fiyatı konusunda hiçbir şey yapamasak da, aracınızın yakıt ekonomisini nasıl artıracağınız konusunda size ipucu verebiliriz. Başta Pedal Commander olmak üzere sizlere aracınızın motor ve yakıt verimliliğinin artırmak için birçok öneride bulunduk.

Motor verimliliğini artırmak için yardımcı olacak pratik yöntemler ve yeni teknolojiler aşağıdaki gibidir:

Rejeneratif Frenleme:

Bir otomobili frenlemek kinetik enerjiyi ısı şeklinde boşa harcadığından, rejeneratif frenleme, hızı kontrol etmek için aracınızı frenlemek istediğinizde (yokuş aşağı giderken olduğu gibi) ideal bir yöntemdir.

Sürüş Yüksekliği:

Alt araç şasileri, aracın pürüzlü alt tarafına ve lastik sırtının altına daha az hava maruz kaldığından daha az sürtünmeye maruz kalır.

Ön tamponun altına yerleştirilen bir hava barajı da sürüklenmeyi azaltır ve havayı arabanın altından uzaklaştırarak yakıt sarfiyatını artırır.

Değişken Enjeksiyon Zamanlaması: 

Yakıt, doğrudan silindir namlusuna enjekte eder. Böylece yakıtın ve havanın silindirin dışında karıştırılmasına kıyasla daha verimli bir yanma sağlar. Düşük yüklerde ve hızlarda, enjeksiyon ilerler ve aynı ortalama etkili basıncın korunmasına izin verir. Bu, süpürme basıncı korundukça motorun verimliliğini artırarak daha düşük kaliteli yakıtın yakılmasına da olanak tanır.

Aerodinamik ve Ağırlık Azaltma: 

Karbon fiber ve daha hafif metallerin kullanılması, üreticilerin araç ağırlığını azaltmasına ve motor verimliliğini artırmasına olanak tanırken, dayanıklılığı ve gücü korur.

Değişken Valf Zamanlaması: 

Bu yöntemde egzoz ve giriş valflerinin açılma ve kapanma süresi değişir. Valfler, yakıt ve havanın içeri akışını ve motordaki silindirlerden egzoz akışını kontrol eder. Bu teknik, valflerin kat ettiği mesafenin motorun hızına göre değişmesine izin verir.

Lastikler: 

Küçük tekerlekler ve düşük dirençli lastikler, yol sürtünmesini ve hava direncini azaltarak yakıt sarfiyatını artırır. Tamamen kapalı, içbükey jantlar, açık jantlara göre daha aerodinamiktir.

Silindirlerin Kesilmesi:

Büyük silindirde yokuş aşağı giderken silindirlerin yarısı kesilerek yakıt talebi azalır. Küçük motorlarda yapılamaz çünkü motor sertleşir. Motor silindirlerinin bir alt kümesi, seyir halindeyken devre dışı kalır ve yoğun hızlanma altında yeniden etkinleşir.

Altı veya daha fazla silindire sahip motorlar, performansta gözle görülür bir düşüş olmadan kullanır.

Turbo Şarjlar: 

Turbo şarj, takviye havası basıncını artıran ve böylece yanmayı optimize eden bir egzoz gazı geri kazanım cihazıdır.

Motordan ve egzozdan güç alan fanlar, sıkıştırılmış havayı silindirlere yollayarak piston başına daha fazla yakıtın yanmasına izin verir. Böylece daha fazla güç üretir ve daha az toplam yakıt kullanır.

Direkt Yakıt Enjeksiyonu: 

Daha önceki motorlarda yakıt hava ile karıştırılarak enjekte edilirdi. Günümüzde yakıt direkt olarak yanma odasına enjekte edilmekte ve yanma odası profiline göre karıştırma gerçekleşmektedir.

İkiz Bujiler ve Çoklu Enjektörler: 

Alev cephesi, bujiden başlayıp dışarıya doğru ilerledikçe ona ulaşmadan önce bir miktar yakıt çıkarılmadan yanmamış olur. İkiz buji silindirinde, daha iyi yanmaya neden olan iki alev cephesi oluşur.

Entegre Marş ve Jeneratör Sistemleri: 

Bu sistemde motor, rölantideyken hemen durdurulur ve gaza basıldığında çalışır. Motorlar kapanır ve rölantide kalmak yerine kısa duruşlar (kırmızı ışıklar) için anında yeniden başlar.

Bunlara ek olarak aşağıdaki önerileri de uygulamanızda fayda var:

Lastiğinizin hava basıncını dengeleyin: 

Lastik hava basıncını korumanın yakıt sarfiyatında önemli bir rolü vardır. Hava basıncı ne kadar iyi olursa yakıt sarfiyatı o kadar iyi olur. Lastik hava basıncının istenilen noktada olmaması hem yakıt verimini hem de motor verimliliğini artırmak için iyi bir seçenektir. Lastik hava basıncınızı haftada bir kontrol edin. Sadece uygun lastik basıncını koruyarak aracınızın gaz kilometresini % 3’e kadar artırabilirsiniz.

Araç kontrol sistemini güvenli bir şekilde çalıştırın: 

Gaz ve fren pedalı gibi kontroller uygun bir şekilde ve özenle kullanılmalıdır. Ani frenler ve ani hızlanmalar motor performansınızla yakıt verimliliğiniz üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

Trafik sinyallerinin üzerinde dururken motoru kapatın:

 Bu çok küçük bir şey gibi ancak bunun daha iyi bir yakıt ekonomisi sağlama yeteneği vardır.

Arabanızın bakımını yapın:

 Bir araba motoru sık kullanıldığından dolayı genellikle bakım gerektirir. Motor bileşenlerinin hepsinin iyi çalışır durumda olduğundan emin olun. Arabanızı tıkalı veya kirli filtrelerle kullanmayın.

Zamanında yapılan hava filtresi ve yağ değişimi, hem havaya salınan emisyon miktarını hem de tüketilen yakıt miktarını azaltarak, aracınızın verimli bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Doğru bakım, gaz kilometrenizi artırır. Arabanızın yakıt ekonomisini takip etmek, arabanızdaki küçük sorunları fark etmenize de yardımcı olur; performanstaki bir düşüş, bakıma gitme zamanının geldiği anlamına gelir.

Performans çipleri:

 Bu çipler, motor verimliliğini artırmak için dünya çapında oldukça popülerdir. Daha iyi bir yakıt ekonomisi ile daha iyi performans için çiplerden deneyimleyebilirsiniz.

Tüm bu yöntemler en fazla %12’ye kadar verim sağlar. Şimdi size bonus ve en önemli önerimizi sunuyoruz:

Pedal Commander

Pedal Commander’ın ECO modu, yakıt tüketiminde %20’ye kadar tasarruf sağlar. Böylece aynı arabanın hibrit versiyonunun avantajını sağlar.

Otomobil dünyası, teknolojideki gelişmeler nedeniyle sürekli değişiyor. Mekanik kontrol sistemlerinin yerini elektronik sistemlere bırakmanın yolunu açıyor. Bu, özellikle elektronik gaz kelebeği kontrolü olarak da bilinen gaz tepkime durumunda, aracın hassasiyeti ve tepki süreleri üzerinde derin bir etkiye sahip olabiliyor.

Pedal Commander, geleneksel gaz kelebeği kontrol sistemlerinde yaygın olan mekanik bileşenlerin çoğunu tamamen ortadan kaldırır. Geleneksel bir mekanik gaz pedalı sisteminde, hem gaz kelebeği gövdesine hem de pedala bağlanan bir kablo vardır.

Gaz kelebeği plakasını açarak motora giden hava akışı miktarını artırır.

Öte yandan, bir elektronik gaz tepkime cihazı bu kabloyu bir dizi performans çipi, elektrikli aktüatör ve son derece hassas sensörler ile tamamen ikamedir.

Sistem, pedalın tam konumunu doğru bir şekilde ölçmek için gaz pedalına bağlı çift sensör kullanır. Bu sensörler daha sonra bu bilgileri otomobilin bilgisayar sistemine aktarır. Bu bilgiyi aldıktan sonra, bilgisayar gaz kelebeği kontrol motoruna bir dizi komut gönderir. Bu, aracınızın gaz kontrolünün çok daha hassas olacağı anlamına gelir.

Teorik olarak gaz tepkime cihazı

Geleneksel bir mekanik gaz kelebeği kontrol sistemine harika bir alternatiftir. Ancak gaz tepkime cihazı kontrol sistemleri de sorunsuz değildir. Bu sorunların en ciddi olanı yanıt süresidir.

Bu, aracınızın tam güç çıkışına ulaşması için geçen süreyi önemli ölçüde artırır, aracınızın daha yavaş veya daha az güçlü görünmesine neden olurken, hızlanma hızını da yavaşlatır. Arabanızın hızlanma oranı istediğinizden daha yavaşsa bu bir sorun haline gelir.

Arabanızın sınırlarını zorlamayı seviyorsanız ve ani hızlanmalar gerçekleştiriyorsanız, yavaş tepki süresi tüm arabayı daha yavaş hissettirdiği için önemli bir hayal kırıklığı kaynağı haline gelir. Neyse ki, bu sorunun bir çözümü var; 

Pedal Commander:

 • Motorunuzdan %95’e kadar daha hızlı yanıt
 • Kullanıcı dostu
 • Pazardaki çoğu otomobil için mevcut
 • Tamamen bireysel olarak ayarlanabilen performans
 • Eco modu ile %20’ye kadar tasarruf sağlar
 • 2 yıl üretici garantisi

SONUÇ

 • Vitesleri verimli bir şekilde değiştirin. Arabanızın manuel şanzımanı varsa, mümkün olan en kısa sürede vites yükseltin. Durma noktasına gelirken, aracı yavaşlatmak için vites küçültmek yerine frenleri kullanın.
 • Yol koşullarını önceden tahmin edin.  İvmeyi korumak, gereksiz hızlanma ve frenlemeden kaçınmak için öndeki trafiği ve zaman stop lambalarını izleyin.
 • Hız sınırlarına uyun. Yakıt ekonomisi çoğu otomobilde yaklaşık 50 mil hızla zirveye ulaşır, ardından hızlar arttıkça düşer. Otoyol hızlarını 5 ila 10 mil veya saat düşürmek, yakıt ekonomisini yüzde 7 ila 14 oranında artırır.
 • Seyir kontrolünü kullanın. Otoyolda hız dalgalanmalarını en aza indirmek gaz tasarrufu sağlar. Ancak, araç kontrolünü kaybetmenize neden olabileceğinden kaygan yollarda asla hız sabitleme sistemini kullanmayın.
 • Aşırı rölantiden kaçının. Bir araba motoru, rölantideyken saatte çeyrek ila yarım galon yakıt tüketir, ancak sıcak bir motorun yeniden başlatılması yalnızca yaklaşık 10 saniye değerinde yakıt gerektirir. Güvenli olduğu durumlarda, bir dakikadan daha uzun süre duracaksanız motorunuzu kapatın.

BONUS

 • Pedal Commander kullanın. Pedal Commander‘ın ECO modu, yakıt ekonomisinin %20’sine kadar tasarruf sağlar.
 • Araç üreticisi tarafından kullanıcı el kitabında önerilen aralıklarla veya araç içi bakım hatırlatma sisteminde belirtildiği şekilde düzenli araç bakımı gerçekleştirin.
 • Yağ değiştirme zamanı geldiğinde, uygun tip kullandığınızdan emin olun. Yeni arabaların çoğu, düşük viskoziteli, enerji tasarrufu sağlayan, yarı veya tam sentetik yağlar gerektirir.
 • Kaliteli yakıt satın alın. Otomobil üreticisi tarafından önerilen benzin derecesini (normal, orta dereceli veya premium) kullanın ve verimliliği azaltan yakıt sistemi ve motor birikintilerini önlemek için iyi markaları seçin.
 • Lastikleri en az ayda bir kez uygun şekilde şişirmek için kontrol edin. Yetersiz şişirilmiş lastikler, yakıt ekonomisini azaltan artırılmış yuvarlanma direncine sahip. Ayrıca aşırı ısınır ve patlar.
 • Kirli bir filtre, eski karbüratörlü araçlarda yakıt ekonomisini azaltır, ancak yalnızca modern yakıt enjeksiyonlu motorlarda maksimum güç çıkışını etkiler.
 • Motoru kontrol et ışığı yanarsa, mümkün olan en kısa sürede servis için bir oto tamirhanesine gidin. Bu ışık, egzoz emisyonlarını ve yakıt ekonomisini azaltabilecek bir arızayı gösterir.
 • Tavandaki bagaj taşıyıcıları kullanmaktan kaçının. Otomobilin üzerinde taşınan eşyalar, yakıt ekonomisini azaltan aerodinamik sürtünmeyi önemli ölçüde artırır.
 • Gölgeye park edin. Yaz aylarında, güneşten kaynaklanan ısı, klima sisteminin daha fazla kullanılmasını gerektirecek ve yakıt verimliliğini azaltacaktır.
 • Aracınızın yakıt ekonomisini düzenli olarak takip edin. Kilometrede ani bir düşüş, bir araba servisine ihtiyaç olduğunu gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir